FAQ

ЩО ТАКЕ АВТОРСЬКЕ ПРАВО, І ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ?

В загальному розумінні, авторське право – інститут цивільного права, що регулює правовідносини, пов'язані зі створенням і використанням (виданням, виконанням, показом і т. д.) творів науки, літератури чи мистецтва, тобто об'єктивних результатів творчої діяльності людини в цих областях. Це інструмент захисту прав творця на результати його творчості. Авторське право поширюється фактично на будь-які результати творчої діяльності, зокрема, на музичні твори, твори живопису, комп'ютерні програми, бази даних, фільми, фотографії і скульптури, архітектурні проекти, рекламні проспекти, карти і технічні креслення.

Головним каноном авторського права можна вважати твердження, що саме автор має першочергове право на використання будь-яких результатів своєї творчої діяльності. Відтак використання результатів творчої діяльності третіми особами, крім небагатьох виключень, дозволяється тільки зі згоди автора.

Система авторського права в усіх країнах покликана забезпечити автора справедливою винагородою за його творчість, захистити моральні права автора, убезпечити твори від спотворення і присвоєння третіми особами.

Для забезпечення автора винагородою за використання його творів в усьому світі функціонують організації колективного управління (ОКУ).

Звернемось до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав»:

організація колективного управління – громадське об’єднання зі статусом юридичної особи, зареєстроване в Установі, що не має на меті отримання прибутку, засноване виключно правовласниками, діяльність якого спрямована на колективне управління майновими правами на об’єкти авторського права і (або) суміжних прав.

ГО «УААСП» є організацією колективного управління, заснованою українськими авторами, що представляє в Україні інтереси більшої частини творців музичних творів планети.


ЯКИМИ ПРАВАМИ ОПІКУЄТЬСЯ ГО «УААСП»?

Наша громадська організація опікується захистом прав авторів музичних і драматичних творів, а також авторів статей у наукових виданнях.

ГО «УААСП», на основі договорів з авторами, укладає ліцензійні угоди з користувачами музики (кафе, бари, ресторани, готелі, організатори концертів, тощо) і, ліцензуючи публічне виконання творів, збирає з користувачів авторську винагороду, яку надалі розподіляє і виплачує українським і іноземним авторам.

Також ГО «УААСП» укладає ліцензійні угоди з українськими театрами, збираючи і виплачуючи авторську винагороду за постановку на їх сценах п’єс драматургів, що мають договори з агенцією. Так само ГО «УААСП» допомагає вітчизняним театрам отримувати ліцензії на постановки п’єс іноземних драматургів, проводячи переговори з закордонними правовласниками і театральними агенціями, що є нашими партнерами.

ЯК МЕНІ ПРИЄДНАТИСЯ ДО ГО «УААСП»?

Кожен автор може приєднатись до ГО «УААСП», заповнивши необхідні документи, розміщені на нашому сайті за посиланням. Після заповнення документи необхідно надіслати за адресою: 04060, УКРАЇНА, М. КИЇВ, ВУЛ. ВАВІЛОВИХ, 15А. Після підписання авторського договору ГО «УААСП» розпочинає процедуру присвоєння автору його унікального IPI-номеру – ідентифікаційного коду, за яким автор віднині буде значитись у міжнародній базі авторів http://uacrr.org.ua/page/dokumenti-dlya-avtoriv.html

ЯК Я МОЖУ ЗАРЕЄСТРУВАТИ СВОЇ ТВОРИ?

Реєстрація творів відбувається разом з підписанням авторського договору або ж, якщо автор вже зареєстрований в ГО «УААСП», надсилається окремою формою. Завантажити її можна на сторінці http://uacrr.org.ua/page/dokumenti-dlya-avtoriv.html. Після заповнення документи необхідно надіслати за адресою: 04060, УКРАЇНА, М. КИЇВ, ВУЛ. ВАВІЛОВИХ, 15А.

ЩО ТАКЕ IPI-НОМЕР?

ІРІ – це унікальний ідентифікаційний номер, який присвоюється автору при внесенні інформації про нього у глобальні бази даних, що адмініструються Міжнародною конфедерацією товариств авторів і композиторів CISAC. Цей номер допомагає світовим ОКУ ідентифікувати твір автора-власника майже у будь-якій точці планети і забезпечити виплату автору його винагороди за виконання твору. В Україні внесенням імен авторів у світову авторську базу займається тільки ГО «УААСП».

ЧОМУ МЕНІ ПОТРІБНА ЛІЦЕНЗІЯ ГО «УААСП»?

Відповідно до ст. 41 Конституції України, гл. 35-36 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 15, 17, 39-40, 43 Закону «Про авторське право і суміжні права», використання об’єктів авторського права може здійснюватися лише з обов’язковою сплатою суб’єктам авторських прав за таке використання відповідної винагороди. Зокрема, це стосується використання об’єктів авторського права шляхом публічного виконання.

Право надавати такий дозвіл суб’єктам господарювання автори делегують організаціям колективного управління. І більша частина авторів України і світу довірила право ліцензувати їх репертуар на території України саме ГО «УААСП».

За незаконне використання музики в своїй господарській діяльності суб’єкт несе адміністративну і кримінальну відповідальність.

Нагадаємо, що авторська винагорода (роялті) – це лише невеликий відсоток від доходу суб’єкта господарювання, що збирається ГО «УААСП» на користь авторів.

ЧИ ПОТРІБНА МЕНІ ЛІЦЕНЗІЯ ГО «УААСП»,

ЯКЩО Я ВИКОРИСТОВУЮ ТІЛЬКИ ЗАКОРДОННУ МУЗИКУ?

Якщо в своїй господарській діяльності ви використовуєте будь-яку музику, ви маєте за неї платити незалежно від країни походження. Виключення становлять твори, які вже перейшли в суспільне надбання. Тобто, коли з дня смерті автора або останнього співавтора вже минуло 70 років.

Також виключенням є вільне відтворення примірників твору для навчання, передбачене Статтею 23 Закону України «Про авторське право і суміжні права».

ГО «УААСП» – єдина в Україні організація, яка має право ліцензувати публічне виконання творів найбільших зірок світової музики. На підставі понад 100 договорів з ОКУ з усього світу ГО «УААСП» має право захищати права таких зірок як: Madonna, Shakira, Eminem, Adele, Guns’n’Roses, Red Hot Chili Peppers, Sting, Mick Jagger, Paul McCartney, Muse, Depeche Mode, Rammstein, Adriano Celentano і ще більш як 4 млн. авторів.

Також роялті сплачується авторам таких видавництв як: Universal Music, Sony Music, Warner Music, Moon Records, Суперсиметрія та багатьох інших.

КУДИ НАПРАВЛЯЮТЬСЯ КОШТИ,

ВИПЛАЧЕНІ КОРИСТУВАЧЕМ?

Відповідно до світової практики і майже всіх національних законодавств в сфері авторського права, роялті, виплачені користувачем музики в організацію колективного управління, належать до розподілу авторам, згідно звітів про використання репертуару, наданих користувачем.

При виплаті роялті автору чи правовласнику ОКУ знімає свою комісію (як правило 20%), котра йде на обслуговування діяльності організації, і, сплативши податки, перераховує винагороду на рахунок автора.

В разі, якщо мова йде про закордонного автора, сума після зняття комісії і виплати податків, перераховується у те іноземне товариство, яке опікується правами такого автора. Іноземна ОКУ, знявши власну комісію, перераховує кошти своєму авторові.

ЧИ ПОВИНЕН Я СПЛАЧУВАТИ РОЯЛТІ,

ЯКЩО В СВОЄМУ КАФЕ, БАРІ ЧИ РЕСТОРАНІ Я ВСЬОГО ЛИШЕ

РЕТРАНСЛЮЮ РАДІОЕФІР?

Так. Відповідно до закону і світової практики, трансляція радіоефіру у місцях громадського харчування та інших закладах (торгові центри та ін.), є публічним виконанням твору. В даному випадку роялті сплачує і радіостанція, і суб’єкт господарювання, що ретранслює радіоефір у своєму закладі.

ЧОМУ Я МАЮ СПЛАЧУВАТИ РОЯЛТІ,

ЯКЩО Я Є ОРГАНІЗАТОРОМ КОНЦЕРТУ/ФЕСТИВАЛЮ?

Не можна плутати виплату артисту гонорару за виступ і авторську винагороду за публічне виконання творів. Будь-який концерт або фестиваль супроводжується публічним виконанням авторських творів зі сцени. При цьому не завжди на сцені виступає саме автор твору. Тому важливо, аби автор отримав свої роялті, незалежно від того, хто він такий і де він живе.Тому організатор концерту, згідно закону, мусить виплачувати авторську винагороду за публічне виконання, не дивлячись на те, чи – виконує твори на сцені сам автор чи артист, для якого пісня була написана. Також, незважаючи на те, чи вхід на захід є платним чи безкоштовним.