РОЗ’ЯСНЕННЯ ЩОДО ЧЕРГОВОЇ МАНІПУЛЯЦІЇ ВІДНОСНО «РОЗДЕРЖАВЛЕННЯ» ДО УААСП

Шановні автори, правовласники і користувачі!
Зважаючи на те, що Державна організація «Українське агентство з авторських та суміжних прав» (далі – ДО УААСП) вчергове розповсюдила цілком спотворену інформацію щодо свого нібито «роздержавлення» і порядку подальших дій правовласників, тим самим вводячи в оману як авторів, так і користувачів авторського контенту, ми мусимо надати необхідні роз’яснення, щодо ситуації, що складається навкруг ДО УААСП.

Перш за все, нагадаємо, що законодавством України не передбачається роздержавлення ДО УААСП. Натомість передбачена повна ліквідація цієї організації. Щоб пересвідчитись в цьому, звернемось до частини 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського і (або) суміжних прав»:

«Після акредитації організацій колективного управління у сферах, передбачених абзацами четвертим і п’ятим частини п’ятої та абзацами четвертим і п’ятим частини шостої статті 11 цього Закону, Установа здійснює ліквідацію ДО УААСП у встановленому законодавством порядку».

Власне, процедура ліквідації ДО УААСП вже розпочата. При цьому, Законом не визначеної правонаступництво щодо прав і зобов’язань державної організації. Тож попри те, що у повідомленні ДО УААСП вказано, що
«Законом передбачено роздержавлення ДО УААСП та створення громадської організації, яка стане правонаступником ДО УААСП. В рамках реалізації Закону України №2415-VIII створена громадська організація «Співдружність Авторів України» (ГО «САУ»), основною метою діяльності якої є колективне управління правами авторів»,
ймовірно таке формулювання розраховано на тих авторів і користувачів, які ще не ознайомились із загаданим Законом «Про ефективне управління». Оскільки Законом передбачено лише створення громадської організації, як прийме від ДО УААСП «відомості, інформацію, у тому числі інформаційні бази даних, належні ДО УААСП та об’єктивно необхідні для здійснення колективного управління».

Таким чином, права і обов’язки ДО УААСП не передаються жодній іншій організації навіть після ліквідації ДО. При цьому згадана у повідомленні ДО УААСП Громадська організація «САУ» за Законом не може вважатись тією самою організацією, якій повинні бути передані інформаційні бази даних ДО УААСП. Оскільки ГО «САУ» було створено не у відповідності до вимог Закону «Про ефективне управління», з грубим порушенням всіх процедур і термінів, визначених Законом. Навіть попри те, що засновники ГО «САУ» намагаються презентувати її як спадкоємця ДО УААСП, визнати її такою не дозволяє і той факт, що сам склад делегатів, які приймали рішення про створення ГО «САУ» порушує вимоги Закону зокрема й у абзаці про «порядок рейтингового голосування», яке мало визначити цей склад делегатів. Тож на практиці, ГО «САУ» не має відношення до згаданої у Законі громадської організації, котра так і не була створена, і вже не може бути створена через вичерпання термінів на її заснування.

Тим самим, можна зробити припущення, що окремі працівники Департаменту інтелектуальної власності Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України грубо порушили Закон, перевищивши свої повноваження, і звернувшись до правовласників і організацій, з якими у ДО УААСП були укладені договори, із пропозицією про заміну сторони договору на ГО «САУ». З великою ймовірністю, це оголошення ще стане предметом окремого службового розслідування в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Шановні автори! Зважаючи на те, що ДО УААСП виходить на фінішну пряму свого існування, а законного правонаступника у державної організації не передбачено, ми маємо застерегти вас щодо можливих маніпуляцій з вашими роялті, які ризикують зникнути в процесі ліквідації ДО УААСП. Такі побоювання логічно виникають і через непрозорі намагання перевести авторів від ДО УААСП до невизнаного Законом в якості «спадкоємця/правонаступника» ГО «САУ». В даному випадку мова йде про мільйони гривень авторської винагороди, які ще залишились на рахунках ДО УААСП, але можуть безслідно зникнути.

Тож з метою запобігання подальшим інсинуаціям навкруг вашої авторської винагороди, ми пропонуємо вам укласти договір з ГО «УААСП» - єдиним в Україні членом Міжнародної конфедерації товариств авторів і композиторів CISAC – і, приєднавшись до багатомільйонної світової авторської родини, забезпечити собі отримання роялті як з України, так і з закордону. Що гарантуватиметься присвоєнням вам унікального авторського IPI-коду і входженням ваших творів до світових баз даних. Таку можливість на сьогодні в Україні надає лише ГО «УААСП». Будемо раді бачити вас в нашій творчій спільноті!