Офіційна позиція ГО «Українська агенція з авторських та суміжних прав».
 
18 грудня 2020 року на сайті Мінекономіки оприлюднені рішення про акредитацію організацій колективного управління.
А саме:
ГС “ОКУАСП” - у сфері розширеного управління «публічне виконання музичних недраматичних творів з текстом і без тексту, виключно з тими творами, що включені до складу аудіовізуальних творів»
ГС “Автори та видавці” - у сфері розширеного управління «публічне сповіщення музичних недраматичних творів з текстом і без тексту, виключно з тими творами, що включені до складу аудіовізуальних творів, крім кабельної ретрансляції».
ВВАЖАЄМО, що конкурси з акредитації організацій колективного управління у вищезазначених сферах проведено з порушеннями, а прийняті комісією з акредитації рішення є протиправними у зв’язку із наступним.
Відповідно до ч. 6 ст. 16 Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», організація колективного управління може бути акредитована у відповідній сфері, якщо вона є репрезентативною, що означає, має договори з істотною кількістю правовласників - резидентів України, які в порядку, передбаченому цим Законом, задекларували належні їм права на об’єкти авторського права і (або) суміжних прав (відповідно до категорії прав відповідної категорії правовласників, якими має намір управляти організація), та має договори про представництва прав з аналогічними іноземними організаціями, які передбачають управління найбільшою кількістю належних правовласникам - нерезидентам України прав на об’єкти авторських і (або) суміжних прав, які фактично використовуються в Україні.
ГО «УААСП» є єдиним в Україні дійсним членом Міжнародної конфедерації товариств авторів та композиторів (CISAC) в музичній сфері, що об’єднує 232 аналогічних іноземних організацій з 121 країни світу.
У рамках співпраці з членами CISAC, на підставі договорів про взаємне представництво інтересів / договорів про представництво прав з аналогічними іноземними організаціями, ГО «УААСП» управляє майновими авторськими правами на близько 100 мільйонів музичних недраматичних творів правовласників - нерезидентів України.Загалом ГО «УААСП» управляє правами більш, ніж 4 мільйонів авторів з усього світу на підставі 104 договорів.
Таким чином ГО «УААСП» є єдиною ОКУ в Україні, яка може надати право на використання практично необмеженого світового репертуару музичних недраматичних творів.
Зважаючи на вищевикладене, ГО «УААСП» є єдиною найбільш репрезентативною організацією колективною управління, відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» у вищевказаних сферах колективного управління.
При цьому, ні ГС «ОКУАСП», ні ГС «Автори та видавці» не є членами Міжнародної конфедерації товариств авторів та композиторів CISAC, а відтак, не мають договорів про представництво прав з членами CISAC, які б надавали повноваження здійснювати колективне управління майновими авторськими правами іноземних правовласників.
Наявні суб-ліцензійні договори, за якими діють українські юридичні особи – засновники ГС «ОКУАСП» та ГС «Автори та видавці», не є обґрунтуванням їх репрезентативності. Це прямо передбачено міжнародними стандартами та законодавством України.
Оскільки дані договори не надають українським суб-видавництвами повноважень з управління майновими авторськими правами іноземних авторів та іноземних видавництв (Sony \ ATV Music Publishing, Universal Music Publishing Group, Warner Chappell).В свою чергу, в рамках членства в CISAC на території України на підставі договорів про представництво з міжнародними авторсько-правовими організаціями виключно ГО «УААСП» здійснює управління майновими авторськими правами іноземних авторів та іноземних видавництв на твори, в тому числі, які входять до каталогу Sony \ ATV Music Publishing, Universal Music Publishing Group, Warner Chappell.
Зокрема, ГО «УААСП» здійснює управління на території України за дорученням трьох найбільших авторсько-правових організацій світу - ASCAP, BMI, PRS, які разом управляють майновими авторськими правами на 51,5 млн. творів, в тому числі і правами на твори з каталогу таких видавництв як Sony \ ATV Music Publishing, Universal Music Publishing Group, Warner Chappell.
Також, повідомляємо, що на засіданнях комісії з акредитації організацій колективного управління членами комісії порушено процедуру розгляду заяв на акредитацію організацій колективного управління. Зокрема, за вказівками представників Мінекономіки члени комісії з акредитації неправомірно голосували одразу за декілька організацій які брали участь у конкурсі в одній сфері колективного управління.
Звертаємо увагу, що ГС «ОКУАСП» очолює пан Нікін О.І., який водночас займає керівну посаду і в ГС «Автори і видавці», та є засновником сумнозвісної організації колективного управління ПО «УЛАСП», що була включена до Спеціального звіту 301 як шахрайська організація у 2013 році. Діяльність організації ПО «УЛАСП» протягом багатьох років наносила непоправну шкоду авторській спільноті України і світу, позбавляючи українських та іноземних авторів справедливої авторської винагороди. Зокрема, очолювані паном Нікіним О.І. організації фактично не здійснювали виплат авторської винагороди в ГО УААСП для іноземних авторів та правовласників (при цьому пан Нікін О.І. вже раніше був засуджений за отримання хабара).
Зважаючи на вищевикладене, рішеннями комісії від 17.12.20 остаточно утворюється закрита монопольна система, яка створена та контролюється одними й тими самими бенефіціарами, а пов’язані між собою особи - Калениченко П.А., Нікін О.І., Гур’єв А.А займають керівні посади одночасно в декількох вже акредитованих організаціях колективного управління:
1. ГС «ОКУАСП»,
2. ГС «Автори та видавці»,
3. ГС «УМА»,
4. ГС «КАМП»,
5. ГС «УЛАСП».
Враховуючи викладене, з метою уникнення негативної реакції з боку міжнародної авторської спільноти у зв’язку з порушенням авторських прав в Україні, погіршення репутації та іміджу України на міжнародному рівні, накладення санкцій за порушення прав на інтелектуальну власність іноземних правовласників, в тому числі американських та європейських, ми закликаємо Міністра економіки Петрашка Ігоря Ростиславовича вжити передбачені Законом заходи на незаконні дії його заступника в Комісії та не допустити підписання відповідного наказу, яким будуть остаточно визначені акредитовані ОКУ.
Одночасно ГО "УААСП" звертається до Президента України, Прем’єр-міністра України, посольства США в Україні, Представництва ЄС в Україні, міжнародної конфедерації CISAC та авторсько-правових організацій, представників медіа, представників користувачів та змушена звернутися за захистом своїх порушених прав до суду.